Ką reiškia imtis verslo?

Ką reiškia imtis verslo?


Įdarbintas žmogus - darbuotojas dirba savo darbdaviui ir gauna už tai atlyginimą, savo versle asmuo nedirba darbdaviui, o siūlo jį "rinkai" ir gauna už parduotą produktą pinigus. Įdarbintas žmogus – darbdavio samdomas darbuotojas, už savo darbą gaunantis atlyginimą. Savo versle asmuo nedirba darbdaviui, o siūlo savo pagamintus produktus ar prekes "rinkai" ir gauna už tai pinigus. "Rinka" - tai aplinka, kurioje vyksta verslas, kur pirkėjai susitinka su pardavėjais ir prekiauja bet kokiu produktu ar paslaugomis. Pirkėjai ar klientai yra individualūs asmenys, įvairios organizacijos, institucijos ar įmonės, taip pat ir valstybė. Samdomas darbuotojas turi daugiau laisvės ir saugumo: gauna pastovų atlyginimą, neturi rūpintis darbu (užduotimis), kurį jam pateikia darbdavys, kasmet atostogauja ir pan. Tai šiek tiek kitaip nei savo verslą turinčio asmens ar prekybininko atveju. Jis ne visada gali pasidžiaugti nuolatine pastovia alga, dažnai turi dirbti daugiau nei jo samdomi darbuotojai, taip pat dažnai turi investuoti gana didelę sumą pinigų – dažnai reikia nuomoti patalpas, pirkti darbo įrankius, rasti lėšų samdyti darbuotojus. Verslininkas visada tik tikisi, o nėra tikras, kad uždirbs pelno, todėl jis rizikuoja savo laiku ir investuotomis lėšomis, jei verslas nesiseks. Tačiau, savo verslą turintis asmuo turi erdvės savo vaizduotei ir planams įgyvendinti ir uždirbti pinigų, jis pats priima savarankiškus sprendimus apie savo darbą. Kiekvienas gali pagalvoti apie savo verslo pradėjimą, jei yra pasiruošęs tam tikram nesaugumui ir įtampai. Sau dirbantis žmogus nėra atsakingas jokiam prižiūrėtojui, tik sau. Darbo kokybės nekontroliuoja joks vadovas, tik klientas, kuriam tas darbas atliekamas – tas, kuris perka arba kitaip tariant, moka už perkamą prekę ar suteiktą paslaugą. Tik jei darbas bus kokybiškas, bus norinčiųjų prekę ar paslaugą pirkti klientų, tik jei verslininkas sugebės gerai suorganizuoti darbą ir parduoti savo produktus pelningai, jis turės pelno ir dirbs sėkmingai. Savo verslą kuriantis asmuo, nuolat galvoja, ar rytoj bus klientų norinčių jo prekių ar paslaugų.

 

Ką reikia apsvarstyti prieš imantis konkrečių veiksmų?


• Ar aiškiai suplanavau verslą, t.y., kokius produktus ar paslaugas noriu pasiūlyti?

• Ar pagrįstai galvoju, kad šių produktų ar paslaugų paklausa bus pakankamai didelė? Ar norinčių jas pirkti bus pakankamai? Gal tokius pačius produktus ar prekes jau gamina anksčiau susikūrusios bendrovės ir gal jų kokybė geresnė, negu galėčiau pagaminti aš?

• Ar mano idėja reali? Ar apgalvojau visus įmanomus sunkumus, kurie gali atsirasti?

• Ar realūs mano planai finansiškai? Ar bent jau grubiai paskaičiavau reikalingas išlaidas (ir neužmiršau palikti rezervo galimiems nenumatytiems atvejams)? Ar mano produkto kaina užtikrins pakankamą investicijų grąžą? O gal galiu prarasti pinigus?

 • Ar nėra kitų bendrovių, parduodančių tokią pačią produkciją ar paslaugą pigiau?

 • Ar aš į kainą įskaičiavau visas sąnaudas, mokesčius ir pan.?

 Sėkmingas verslininkas turi ne tik gaminti prekes ar teikti paslaugas, tačiau ir mokėti jas parduoti. Taip pat teks susidurti ir su buhalterija ir mokesčių bei sveikatos ar socialinio draudimo įmokų mokėjimu.Tai įstatymo numatyta prievolė ir, nesilaikant įstatymų, gali tekti sumokėti dideles baudas ar delspinigius. Žinoma, verslininkas turi sekti visus kitus įstatymus ir nuostatas, susijusias su verslu, prekyba ir susijusia veikla. Jei versle dirba samdomi darbuotojai, reikia atsižvelgti ir į Darbo kodeksą. Daugeliui verslo šakų iš pradžių reikalingi mechanizmai ir kiti įrenginiai prekėms pagaminti, patalpos, medžiagos ar kitos prekės. Taip pat vienam sunku pradėti veiklą, todėl reikės ir žmonių, kuriems reikės mokėti atlyginimą galbūt ir dar negavus pajamų iš įmonės veikos. Ne kiekvienas turi pakankamai pinigų šiam tikslui, todėl dažnai tenka skolintis. Tokią paskolą ar kreditą gali suteikti bankas. Verslo informacijos centrai Daugiau informacijos apie įmonės kūrimą, individualią veiklą ar veiklą įsigijus verslo liudijimus Jums suteiks verslo informacijos centrai. Verslo informacijos centras smulkiems ir vidutiniams verslininkams lengvatinėmis sąlygomis teikia verslo informacijos, konsultavimo paslaugas, organizuoja informacijos sklaidos renginius ir mokymus įvairiomis verslo valdymo ir plėtojimo temomis (įmonės steigimo, verslo planavimo, rinkodaros, darbo teisės, finansų valdymo, buhalterinės apskaitos, informacinių technologijų panaudojimo ir kt.). Lietuvoje šiuo metu veikia 42 verslo informacijos centrai Lietuvos miestuose. Visi verslo informacijos centrai be aukščiau nurodytų paslaugų taip pat teikia biuro paslaugas (fakso išsiuntimas/gavimas, kopijavimas, spausdinimas, naudojimasis internetu, salės ar įrangos nuoma ir t.t.). Išsamesnė informacija apie verslo steigimą čia: http://www.svv.lt/index.php/lt/29710/.